Kus prírody u nás doma


Keď sa snažíme doma o renováciu, väčšinou siahneme po čisto prírodných materiáloch. Niet ani divu. Evokujú v nás voľnosť a príjemnú vôňu spojenú s návštevou lesa. Preto sú veľmi obľúbené práve drevené podlahy.
Drevo je taký malý zázrak, s ktorým sa veľmi ľahko pracuje. Pôsobí veľmi elegantne, je estetické, príjemné na dotyk, farebne rôznorodé a dá sa všestranne využiť.
Môžete využiť aj taký materiál, akým je napríklad palubovka. Jedná sa o kvalitný a veľmi príjemný materiál.

postel

Dobrá podlaha musí spĺňať niekoľko funkcií. Predovšetkým je dôležité vyriešiť všetky prípadné nerovnosti. Mala by byť veľmi odolná a ľahko udržiavateľná. Mala by na vás pôsobiť útulne a priateľsky.

Materiál, ktorý si vyberiete k jej realizácii by mal zostať vybalený a opretý o steny minimálne 7-14 dní. Musí sa prispôsobiť klimatickým podmienkam nového priestoru. Materiál musí byť skutočne dobre vysušený.

podlaha

Ak zvolíte práve palubovku, nemusíte už riešiť žiadnu prípravu materiálu, ako je jeho brúsenie a povrchové ošetrenie. Kúpite ju už pripravenú k jednoduchej inštalácii. Dosky majú rovnakú dĺžku aj šírku. Vďaka tomu sa vám bude naozaj veľmi ľahko pokladať. Dosky sú väčšinou smrekové alebo borovicové, takže budú skvele ladiť s akýmkoľvek nábytkom. Aj pri ich poškodení sa dajú naozaj ľahko vymeniť bez akýchkoľvek komplikácií.

Práve tieto vlastnosti spĺňa palubovka, ktorá funguje na systéme pero a drážka. Dosky sa pribíjajú k vodorovným hranolom klincami v približne 45 ° uhle v mieste pera, pričom klinec zatĺkame opatrne pomocou zápustníku pod povrch, aby sme neporušili hranu dosky a mohli nasadiť ďalšiu dosku s drážkou. Priestor medzi hranolmi je dobré vyplniť sypkou zmesou, ktorá zaistí tepelnú a zvukovú izoláciu.

Čo sa týka hranolov alebo trámov sa odporúča nalepiť pásy filcu alebo plsti, čím sa predíde priamemu styku priečnych driev a tým vŕzganiu pri prechádzaní po podlahe. Vďaka peru a drážke je podlaha oveľa pevnejšia, dosky sa menej prehýbajú a nečistoty v medzerách sa dajú veľmi ľahko odstrániť. Ako podklad môžete zvoliť rôzne materiály, napríklad korok, filcový koberec alebo betón opatrený hydroizolačnou fóliou. Pri pokladaní dodržiavame vzdialenosť od stien v rozsahu 10 až 17 mm, pomôžte si vopred pripravenými klincami alebo hranolčekmi z dôvodov, že drevo bude "pracovať" pri zmene vlhkosti v miestnosti. Dosky palubovej podlahy sú spravidla 10 – 15 cm široké, môžu byť hoci zhotovené v šírke 4-8 cm.
Čo sa týka ošetrenia, mali by sme ju čistiť aspoň raz týždenne. Zo začiatku skôr na sucho, neskôr nám stačí vlhká handra.

Kus prírody u nás doma

Ohodnoťte příspěvek