Pozor na mliečne výrobky!

Mliečne výrobky (mlieko, syry, jogurty,…) obsahujú okrem laktózy aj kazeín. Laktóza je mliečny cukor, kazeín mliečna bielkovina. Väčšina ľudí má schopnosť tráviť laktózu, vďaka tenkému črevu, ktorý produkuje enzým laktázu. Ľudom, ktorí majú s mliečnymi výrobkami problém, vytvára tenké črevo nedostatok enzýmu. To môže viesť k zažívacím problémom, človek pociťuje nafukovanie a črevné ťažkosti. Prejavuje sa to často s pribúdajúcim vekom. Zriedkavo je táto porucha vrodená.
 
mléčko

Príznaky

Intolerancia sa najčastejšie prejavuje okrem spomenutého nafukovania aj bolesťami a kŕčmi brucha, či hnačkami. Niekto môže vypiť bez problémov dve či tri šálky mlieka denne, zjesť jogurt či smotanu bez ťažkostí. Prejavy sú individuálne, miera znášanlivosti môže byť rôzna. Príznaky sa ukážu spravidla od 30 minút do 2 hodín od konzumácie.
Mnohí športovci prestali jesť mliečne výrobky, pretože pri tréningoch pociťovali nafúknuté brucho alebo ťažkosti s dýchaním.
Najhoršia z mliečnych výrobkov je smotana. Je to mnohonásobne zahustene mlieko, trávenie je potom pre telo veľmi náročné a okrem čriev zaťaží aj obličky.

musli

Riešenie

Samozrejme, že mlieko má okrem toho aj veľa pozitív. Obsahuje vápnik, potrebný pre rast, bifidobaktérie a laktobacily pre zdravú mikroflóru čriev. Pre ľudí s intoleranciou kazeínu či laktózy, lekári odporúčajú lieky s enzýmami na trávenie laktózy, voľne dostupné v lekárňach. Pomôcť môže tiež konzumácia mlieka s inými potravinami.

Viacerým ľudom sa však uľavilo, ak odstránili mliečne výrobky zo svojho jedálnička. Je to však náročnejšie ako diéta bez lepku. Až keď prestanete konzumovať laktózu zistíte, že sa nachádza v skoro každých jedlách. Nahradiť si to môžete kokosovým, mandľovým či ryžovým mliekom. Možno ste počuli aj o bezlepkovom mlieku, ktoré chutí rovnako ako normálne. Je síce bez lepku, avšak stále obsahuje kazeín.

mléko

Ak máte aj vy problém s trávením mliečnych výrobkov, dávajte si na ne pozor. Môžete skúsiť takúto diétu aspoň na mesiac a uvidíte, možno sa vám uľaví a ostanete pri nej na stálo.

Summary

Pozor na mliečne výrobky!

Share