AKO VYROBIŤ „STUDENÝ PORCELÁN“ V DOMÁCICH PODMIENKACH


Ingrediencie:
125 g kukuričného škrobu alebo ultra jemnej kukuričnej múky
240 ml bieleho lepidla typu Herkules
30 ml detského alebo olivového oleja
30 ml citrónovej šťavy alebo bieleho octu
akékoľvek telové mlieko

porcelán
 
Postup:
 
1)  Zmiešajte v sklenenej alebo porcelánovej miske kukuričný škrob/múku, lepidlo, pridajte olej, citrónovú šťavu/ocot a miešajte kým zmes nie je hladká a bez hrudiek.
 
Citrónová šťava nie je dôležitá kvôli konzistencii ale zabraňuje rastu plesní, tým pádom zabraňuje stmavnutiu porcelánu!
 
2)  Zmes zohrievajte v mikrovlnke približne s 15 sekundových intervaloch. V závislosti od výkonu vašej mikrovlnky by ste mali zopakovať intervaly 3 až 9 krát. Pri zahrievaní sa tvoria zhluky, ktoré sa snažte rozmiešať. Zmes je pripravená keď je veľmi lepkavá a nie príliš horúca.

sněhulák
 
3)  Vyčistite si pracovnú dosku a naneste si na ruky vrstvičku telového mlieka.
 
4)  Misku vyberte z mikrovlnky nechajte mierne vychladnúť a potom ešte horúci „porcelán“ začnite miesiť. Obvykle trvá 10 až 15 minút než sa hmota ochladí na izbovú teplotu. Mieste ho ako cesto počas celého tohto obdobia.
 
5)  Už studené cesto hermeticky uzavrite do mikroténového sáčika a nechajte ho odpočívať na suchom a chladnom mieste po dobu 24 hodín. Najideálnejšie v chladničke. Kdekoľvek kde nie je teplo a priamy slnečný svit.
 
6)  Po 24 hodinách „studený porcelán“ vyskúšajte či je vhodný na použitie. Kúsok z neho odtrhnite a hmatom zistite či nie je vo vnútri lepkavý.
 
Ak áno, pridajte do neho ešte trochu kukuričného škrobu a znova premieste.
Ak je „porcelán“ krehký a suchý pravdepodobne ste ho prehriali.Môžete ho upraviť na vhodnú konzistenciu tak, že doňho pridáte trochu oleja alebo vyrobíte ďalšiu várku a zmiešate ju dokopy.
 
7)  V tomto bode už môžete pridať do „porcelánu“ akrylové alebo olejové farby. Primiešavajte ich postupne popri miesení aby ste vytvorili požadovaný odtieň. Farby môžete pridať aj pri prvom miesení ale znížite tým trvanlivosť „porcelánu“

barvy
 
8)  Pred každým tvarovaním „porcelán“ premieste aby ste zvýšili jeho pružnosť. Jednotlivé kúsky pripevňujte k sebe za pomoci vody. Suché kúsky je možné prilepiť aj lepidlom.
 
Na vytvorenie lesku a fixáciu vášho výtvoru použite lak alebo priehľadný akrylový tmel.