Výtvarné umenie

Pod týmto pojmom sa toho skrýva mnoho, neexistuje žiadna jasná definícia. Výtvarníkom môže byť každý, kto v sebe nájde aspoň kvapku kreativitu a chuti prejaviť sa. Na názore ostatných v umení nezáleží, v tom je jeho najväčšia krása.
Nezáleží na tom, či má človek talent, podstatné je mať chuť tvoriť. Mnohí ľudia si mylne nahovárajú, že nevedia kresliť, či maľovať. Je to klamstvo, dokáže to totiž každý. Nemusíte byť novodobý Michelangelo či Da Vinci, hlavné je, aby vaša tvorba tešila práve vás. Všetko sa dá časom a tréningom naučiť, platí to aj v tomto prípade. Ak sa budete vytrvalo snažiť, výsledky sa dostavia. Pri porovnaní vašich prác nebudete veriť, ako ste sa dokázali zlepšiť.
Máte na výber z nekonečného množstva techník a materiálov, kreativite sa totiž medze nekladú. Tu sú dve z najpoužívanejších techník:

malování

  • Kresba – napriek tomu ako rozšírená je táto technika, len málokto si uvedomuje, že patrí k najťažším na učenie. Tenký hrot ceruzky poskytuje možnosť vytvárať detailné línie, na ktorých sa len ťažko ukryjú chyby. Ak si ako začiatočník veľmi neveríte, vyskúšajte najprv uhlík či rudku, ktoré vám svojou hrúbkou a možnosťou rozmazať chyby poskytnú väčšiu voľnosť.
  • Maľba – je náročnejšia na materiál, okrem farieb potrebujete aj štetce a iné možné nástroje. Rovnako ako pestrá dokáže byť paleta maliara, tak pestrý je aj výber farieb. Môžete si zvoliť vodové či anilínové farby, alebo siahnite po temperových, akrylových, olejových, či iných farbách v tube. Ak chcete, aby vaše maľby pôsobili profesionálnejším dojmom, použite ako podklad plátno, ktoré býva natiahnuté na drevený rám.

pastelky
Tu výber samozrejme nekončí, nakoľko existujú ešte mnohé ďalšie metódy. Modelovanie, sochárstvo, grafika, koláže… Je len na vás, čomu sa budete venovať. Môžete si vybrať tiež objekt, ktorý stvárnite.  V abstraktnom umení prejavíte svoje pocity bez toho, aby potrebovali vysvetlenie. Realistickou tvorbou naopak ukážete svoj zmysel pre detail. Môžete tvoriť len a len pre seba, nemusíte sa nikomu chváliť, ani naopak počúvať kritiku. Je to predsa hobby, má vás tešiť, nie stresovať.