KLENOTY PRÍRODY (ALEBO AKO ZAČAŤ ZBIERAŤ DRAHÉ KAMENE)


Predtým než začnete si ujasnite akým spôsobom chcete drahokamy zbierať. Pre väčšinu ľudí to bude voľba medzi zbieraním pre zábavu a hobby alebo to bude aj zdroj investície.

šperky
 
Ak sa ich rozhodnete zbierať ako investíciu vopred si určte koľko času a peňazí ste ochotní minúť. To budú hlavné faktory, ktoré ovplyvnia vaše rozhodovanie.
Ak bude vaším cieľom iba zábava a hobby, rozhodujúce pri výbere bude hlavne to čo sa vám bude páčiť.
 
Medzi základné znalosti pri začatí zbierania je vedieť drahokamy identifikovať:
 
•  jednoduchá identifikácia si bude vyžadovať iba minimum vybavenia: pinzetu, lupu (zvyčajne s 10-násobným zväčšením) a nejaký svetelný zdroj
•  pre pokročilejšie techniky už budete potrebovať drahšie vybavenie ako je refraktometer alebo polariskop
•  predovšetkým pozor na imitácie kameňov!Zvlášť pri tyrkysoch, lapis lazuli, zafíroch, rubínoch a smaragdoch. Imitácia sa dá spoznať jednoducho: kamene majú nerovnomerný povrch (ako „pomarančová kôra“), vo vnútri kameňa sa nachádzajú veľké plynové bubliny a kamene sú zvyčajne ľahšie ako ich prirodzené náprotivky

drahokam
 
Voľným okom sa dá vykonať tá najzákladnejšia analýza a to: skúmanie farby, analýza jeho odtieňa (základného sfarbenia), tónu (hĺbky farby), sýtosti (intenzity zafarbenia), priehľadnosti, lomu svetla, vzhľadu a štruktúry kameňa.
 
Tí zberatelia, ktorí chcú zbierať kamene len ako hobby samozrejme nemusia hľadať a pátrať po uznávaných a renomovaných obchodníkoch, najlepšou príležitosťou ako získať pekný kúsok je ísť na veľtrh, prípadne blší trh alebo do kamenného obchodu.
 
Pri nákupe online treba byť obozretný. Najistejšie je vybrať si predajcov, ktorí sú overení, majú dobré recenzie, prípadne poznáte niekoho osobne kto od nich nakupuje. Tak sa vyhnete zbytočným nepríjemnostiam s nekvalitnými alebo aj falošnými kameňmi.

kameny
 
Ďalšou možnosťou ako získať kontakty a informácie je stať sa členom rôznych klubov alebo združení, ktoré sa o drahé kamene zaujímajú. Členstvo vám poskytne prístup nielen ku kolektívnym vedomostiam ale aj k článkom, kurzom a plánovaným stretnutiam.