Naučte sa maľovať akvarelom


Ak ste si ako deti často kreslili a zostalo vám to dodnes možno sa kreslenie stalo vaším koníčkom. Možno vaše maľby nebudú visieť v Louvri, ale môžete si nakresliť obraz presne podľa vašich predstáv. Ak ste sa rozhodli pre akvarel, môžete začať aj pastelkami. Nie je to náročné a pri troche fantázie zvládne namaľovať obraz každý z vás.

obrázek

Maľba akvarelovými pastelkami.
Akvarel je typický jasnými a žiarivými farbami. Dosiahnuť tento štýl sa dá len špeciálnymi akvarelovými farbami. Ak vás v prvom momente napadli vodové farby zo základnej školy ste k nim celkom blízko. V súčasnosti sú tieto farbičky ale podstatne lepšie, kvalitnejšie, trvácnejšie.

Akvarelové pastelky.
Akvarelové pastelky vyzerajú presne ako obyčajné farebné pastelky. Hlavný rozdiel medzi nimi je v rozpíjateľnosti. Obraz namaľovaní akvarelovými pastelkami pri styku z vodou nadobudne dojem ako keby bol maľovaný vodovými farbami.
Môžete pastelkami vyfarbiť plochu na obraze a následne stačí pretrieť farebnú plochu štetcom namočeným vo vode. Farba sa rozpije. Dajte si ale pozor, aby ste s mokrým štetcom neprešli cez okraj maľovanej plochy. Farba z akvarelových pasteliek by sa rozpila a zafarbila by všetky plochy na papieri, ktoré budú mokré.

paelta

Akvarelové farby.
Ak chcete môžete siahnuť miesto pasteliek po farbách. Akvarelové farby sú balené v tubách, alebo mištičkách. Každé balenie má svoje výhody aj nevýhody, záleží len od vás ktorým dáte prednosť. Farby sa nanášajú na paletu. Na nej sa môžu riediť vodou,  alebo ich môžete navzájom miešať a vytvárať si nové odtiene.
Akvarelovú farbu štetcom naneste na obraz, následne štetec namočte do vody a farbu rozpíjajte. Podľa toho koľko vody použijete bude farba bledšia, alebo tmavšia.

Akvarelové maľby majú žiaru, majú v sebe iskru a jas…doslova. Len s týmto druhom farieb môžete namaľovať hmlu, opar, slnečné lúče presvitajúce cez oblaky. Tieto farby nemajú krycie schopnosti. Ak na obraze niečo zle namaľujete už to neprekryjete.