CHIA SEMIENKA


Tento malý zázrak podobný nášmu čiernemu maku pochádza z Južnej Ameriky a horských oblastí Mexika. Pochádza z rastliny zvanej Salvia Hispanica L. Tieto semienka v sebe ukrívajú bohaté možstvo omega- 3 nasítených mastných kyselín, minerálne látky, vitamín D a C, vlákninu, kalcium a mnohé ďalšie.

Pravideľná konzumácia chia semienok podporuje kardiovaskulárny systém. Tiež stabilizuje hladinu cukru v krvi. Napomáhajú zlepšeniu pleti a vlasov. Chia semienka sa využívajú aj dokonca pri chudnutí a detoxikácii.  Pomáhajú aj pri znižovaní krvného tlaku. Tieto chia semienka sa čoraz viac stavajú oblúbenou potravou aj v našich končinách.
semínka na lžícíhc

Chia semienka majú nevýraznú chuť takže sa dajú pridať do akejkoľvek potravi. Vedia ale na seba dobre viazať vodu takže vo  vode alebo ovocnej šťave naboptnajú a pre niekoho to môže byť problém vypiť. Denna odporúčená dávka je približne 3-4 kávové lyžičky ale nič sa nestane ak si dáte aj viac.

Chia semienka je dobré jesť aj ráno pred odchodom do práce dodajú  vám energiu na celý deň. Niektoich nahradí aj kávou.

Tieto semienka môžete použiť aj ako potravinu na chudnutie keď sa konzumujú spoločne zo sacharidmi. Taktiež sú sýte a potláčajú hlad takže si ich môžete dopriať aj ako ľahkú večeru.

Tiež sú veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Keď ich pomeliete dajú sa použiť aj ako múka na výrobu palaciniek koláčov ale aj slaných jedál.
nápis z chia semínek

Chia semienka sa dajú aj klíčiť a tak konzumovať ako doplnok ku šalátom. Neobsahujú taktiež žiadny lepok.

Tiež si z nich môžete pripravovať rôžne smoothie alebo sú vhodné aj do jogurtov. Tieto semiačka sú aj ako dobrý doplnok stravy pre športovcov doplňujú svlaovú hmotu, majú v sebe vysoký podiel proteínov.

Chia semienka sú cenovo dostupné a dostať ich obchodoch zo zdravou výživou alebo aj vo väčšine bežných obchodoch ako aj supermarketoch.