Kotly na drevo alebo radšej iný zdroj tepla?

V dnešnej dobe ide doba tak rýchlo dopredu, že sami nestíhame sledovať všetky novinky, ktoré sa okolo nás dejú. Inak tomu nie je ani v oblasti vykurovania. V tejto sfére máme na výber viacero možností, od elektrických kotlov, cez plynové kotly, kotly na drevo až po iné alternatívnej zdroje tepla ako sú napríklad solárne panely. Ale to už je zasa iná téma, vráťme sa ku kotlom na drevo. Stále majú v oblasti vykurovania svoje pevné miesto. A má to aj svoje opodstatnenie, drevo je stále pomerne lacný druh paliva.

oheň

Aký kotol je pre vašu domácnosť najlepší?

Ak staviate alebo rekonštruujete dom, určite si kladiete otázku, ktorý typ kúrenia bude pre vás ten najlepší. Je to plynový kotol alebo elektrický? Alebo predsa len zvoliť kotol na drevo? Plynové kotly sú veľmi výhodné a pomerne je to lacný zdroj tepla a navyše bez akejkoľvek obsluhy. Avšak ak bývate v oblasti, kde nie je možné si plyn dať spraviť, len ťažko môžete nad touto alternativou premýšľať. Ďalšou možnosťou sú elektrické kotly, Tie majú pomerne nízke investičné náklady, ale cena vykurovanie je dosť drahá. Táto možnosť sa už používa iba v oblastiach, kde nie je iná možnosť. Stále majú svoje veľké zastúpenie kotly na drevo. Na dedinách je to stále najrozšírenejší typ kúrenia. Veď má to aj logické opodstatnenie. Investičné náklady nie sú vysoké, teda v závislosti od typu kotla na drevo, ale drevo je lacný typ paliva, navyše do takýchto kotlov môže ísť palivo ako sú brikety či pelety, ktoré sa dnes dajú veľmi jednoducho zohnať. Preto sa kotly na drevo stále tešia toľkej obľube. A rozhodne zabudnite na prikladanie dreva každé dve hodiny. Dnes už je veľká časť kotlov na drevo s rôznymi zásobníkmi dreva, ktoré zabezpečia, že drevo si vôbec nemusíte ísť každú chvíľu prikladať. Jednoducho drevo čaká na svoj čas v zásobníku. Podmienkou je len rovnaká veľkosť dreva.

plameny

Uskladnenie dreva vie byť náročné

Uskladnenie väčšieho množstva dreva môže robiť niektorým ľuďom vrásky, ale netreba vešať hlavu. Stačí malá suchá miestnosť, kde drevo odložíte a tam bude čakať na čas, kedy vám s radosťou vyhreje dom.