Lazúra na drevo vaše drevo ochráni a zocelí

Drevo je veľmi pekný materiál a dá sa z neho vyrobiť mnoho pekných kúskov nábytku. Preto sa treba oň aj dostatočne dobre postarať. Veď predsa dobá ochrana dreva nie je nikdy na škodu. A ak si ho dobre pripravíte a natriete, na dlhé roky máte postarané a nemusíte sa zbytočne znepokojovať zničením. Ako teda ochrániť drevo? Čo zvoliť? Farbu? Lak? Alebo bude pre vás vhodná lazúra na drevo?

lavička

Ako vybrať lazúru na drevo? Na čo treba dbať?

Lazúra na drevo je náter, ktorý sa aplikuje ako ochranná a často aj dekoračná vrstva. Každé drevo, ktoré ideme niekam umiestniť, či už sa bavíme o záhradnom nábytku alebo o drevenej streche či obklade, toto všetko si vyžaduje ochranu, aby sa drevo zbytočne nezničilo. Máme na výber viacero možností a to je buš lak alebo farba alebo práve spomínaná lazúra na drevo. Tá ma hneď niekoľko funkcií. Ako prvú môžeme spomenúť ochrannú funkciu. Čiže chráni drevo pred plesaniami, hubami, hmyzom, škodcami alebo pred zhnitím. Ako jej ďalšiu dobrú vlastnosť môžete uviesť, že pôsobí aj proti poveternostným podmienkam. Čiže ak máte drevo vonku, či už na terase, na záhrade, tak chráni ho pred dažďom, vetrom, snehom. Lazúry na drevo sa zaraďujú do niekoľkých kategórií a to sú tenkovrstvové, hrubovrstvové alebo zosvetľovacie. Každá z týchto kategórií je určená na niečo iné. Napríklad zosvetľovacia lazúra na drevo je schopná stiahnuť farbu až o tri odtiene. Drevo však musí byť dobre pripravené a očistené, aby ste dosiahli želaný efekt. Každá z týchto lazúr na drevo má svoj typ ako sa nanáša a ako sa napríklad riedi. Napríklad tenkovrstvová môže byť riediteľná vodou, syntetická alebo aj olejová. Podľa toho čo potrebujete vám pri kúpe poradia, ktorý typ je pre vás najvhodnejší.

dřevo

Ako nanášať lazúru?

Drevo musí byť suché a zbavené všetkých nečistôt. Najlepšie je ak sa lazúra na drevo nanáša v exteriéri, ak to nie je možné, treba si otvoriť okná. Lazúra na drevo sa nanáša rovnomerne po celom povrchu štetcom. Treba pri natieraní dbať na bezpečnosť.

Viac o lazúroch na drevo nájdete na https://carodreva.sk/.