Predíďte depresii


V poslednej dobe sa čoraz viac medzi ľuďmi rozširuje forma psychickej choroby. Je to depresia. Mnohí ľudia ani nevedia, že ju majú. Pociťujú neustále stavy úzkosti, strachu, bezmocnosti a smútku. Depresia sa často prejavuje na jeseň a v zime. U každého človeka je jej priebeh úplne iný, dokáže urobiť poriadnu šarapatu. Hlavne vtedy, keď prejde z klasickej sezónnej depresie na celoročnú. Dávajte si pozor, aby ste sa aj vy nestali jej obeťou. Možno si myslíte, že vás sa to úplne netýka, no verte tomu, že depresii môže prepadnúť každý jeden z nás. Nie je to žiadna sranda.

strach
 
Sezónnu depresiu zažívame na jeseň, v zime a niektorí ľudia aj na jar. Ako sa však dá odlíšiť obyčajná depka, ktorá každú chvíľu odíde od depresie, ktorá pretrváva?
 
U ľudí, ktorí trpia depresiou sa väčšinou striedajú len dve nálady. Hovoríme, že sú buď úplne hore, alebo úplne dole. Keď sú hore, tak majú ohromné množstvo nápadov, chcú neustále niečo robiť, tvoriť, majú pocit, že im všetko vyjde. A potom príde obdobie, kedy sú dole. Vtedy sa u nich začne peklo, pretože nechcú vyjsť z domu, nechcú sa s nikým stretávať, nemajú ani potrebu sa akýmsi spôsobom socializovať. U väčšiny je to strata chuti do jedla a u niektorých aj do života.
 
Dá sa proti tomu bojovať? Ak k tomu máte sklony, ako sa tomu dá predísť bez toho, aby ste skončili na liekoch?

zoufalost
 
Ak máte pocit, že sa u vás klasické depky objavujú čoraz častejšie, určite si musíte dávať pozor. Mnohí ľudia sa dostanú do fázy, kedy sa im jednoducho v živote nedarí a vtedy im napadnú skutočne rôzne myšlienky. Je preto dobré, keď sa v takýchto chvíľach obklopujete ľuďmi, ktorých máte radi a s ktorými radi trávite čas. Robte veci, ktoré vás robia šťastnými, počúvajte veselú hudbu a vyhnite sa veciam, ktoré vo vás vyvolávajú nepríjemné pocity. Uvidíte, že sa to časom zlepší. Neprestávajte však veriť.