10 dôvodov, prečo by mali ľudia čítať


Kedysi, keď ľudia nepoznali internet, krátili si čas čítaním kníh a aj keď už dnes čítanie nie je na dennom poriadku, stále je populárne. Chvíľu to síce vyzeralo, že knihám nadobro odzvonilo, ale v súčasnosti číta knihy čoraz viac mladých ľudí, čoho dôkazom je aj množstvo knižných blogov. A robia naozaj dobre. Čítanie kníh na ľudí vplýva viac, než by si niekto myslel. Čo sa s nami teda pri čítaní deje? 
 čtení medvídkům
S knihami sa zoznamujeme už v detstve. Deti sa sami od seba rozprávať nenaučia a preto im rodičia čítajú knihy. Aj vďaka svojím obľúbeným rozprávkam rozširujú svoju slovnú zásobu, čo logicky vplýva aj na ich komunikáciu. Čítanie však napomáha rozširovaniu slovnej zásoby nie len u detí, ale aj u dospelých. Okrem toho ľudia, ktorí pravidelne čítajú trénujú aj svoju pamäťnadobúdajú nové vedomosti.

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí čítajú majú lepšiu fantáziu a vedia sa lepšie vcítiť do pocitov iných ľudí. Čítaním teda rozvíjajú svoju predstavivosť a empatiu.
čtení při procházce
Tiež je vedecky dokázané, že čítanie napomáha odbúravaniu stresu. V zimných večeroch je teda vhodné začítať sa pri šálke teplého čaju a v lete zas s knihou vyjsť niekam do parku.

Čítaním môžete efektívne využívať svoj čas. Knihu si so sebou môžete zobrať v podstate kamkoľvek, takže ak náhodou dlhšie cestujete hromadnou dopravou, alebo čakáte u lekára môžete tento čas využiť čítaním knihy.

Vďaka knihám tiež môžete spoznávať kultúru rôznych krajín, ich zvyky a tradície, alebo spôsob života. Môžete teda precestovať celý svet a ani sa pritom nepohnúť z domu.
A v neposlednom rade treba poznamenať aj to, že čítanie je zábava a sexy.
čtení romantiky
Čítanie teda nie je strata času, ako si to možno mnohí myslia. Práve naopak! Je hneď niekoľko dôvodov, prečo venovať knihám svoju pozornosť. Nielenže napomáha lepšej verbálnej komunikácií, ale pôsobí aj na zdravotný stav.