Diagnóza: Mentálna Anorexia


Máte aj vy vo svojom okolí, niekoho kto svoje zdravé návyky a túžbu po zdravom životnom štýle a peknej postave zamenil za posadnutosť a strach? Neodcudzujte ho / ju, no práve naopak snažte sa pomôcť.  Je to choroba ako každá iná. Mentálna anorexia nie je ako chrípka – jej vývin je zdĺhavejší a rekonvalescencia veľmi bolestivá ( hovorím o mentálnej bolesti).
žena u zrcadla
Spočiatku sa obeť začne zaujímať o zdravý životný štýl, má v malíčku všetky zdravé potraviny, diéty a samozrejme od rána do večera študuje internetové stránky, ktoré obsahujú informácie ako: zrýchlenie metabolizmu, ako je jesť a nepribrať, …

Táto choroba začína v očiach iných veľmi nevinne. No je to len otázka času kedy sa prejaví naplno. Tu je niekoľko charakteristických črtov anorektika, ktoré platia všeobecne:
 
·         Posadnutosť zdravým jedlom
·         Postupné obmedzenie mäsitých pokrmov ( mäso v očiach anorektika je „nečisté“ a ťažko straviteľné
·         Postupné znižovanie porcií
·         Stres a nervozita
·         Nevrlosť voči ostatným
·         Strata libida a menštruácie
·         Nezáujem o spoločnosť, kamarátov, depresia
·         Pracovitosť, usilovnosť a snaha ísť si za svojím ( napriek nízkemu kalorickému príjmu, tieto osoby sú veľmi aktívne a často krát aj úspešné v dosiahnutí toho čo si zaumienia)

Anorektik väčšinu svojho dňa strávi rozmýšľaním nad tým, čo môže zjesť a čo nie. Kedy bude jesť a samozrejme koľko. Existujú aj prípady, kedy chorý prestane jesť úplne a naje sa len v spoločnosti rodiny ( napríklad keď sa vráti z internátu ), aby ukázal, že je všetko v pohode a že je chudý pretože má veľmi rýchly metabolizmus.

Anorekticky zvyknú jesť rovnaký druh jedla,  aby si boli istý, že to čo zjedli je overené: čiže z neho nepriberú, nezaťaží im žalúdok a samozrejme je ľahko stráviteľné. Ako napríklad: zelenina (kapusta mrkva) , nízkotučné jogurty a tvarohy ( aj ako obed) maximálne nejaká polievka a trocha ovsených vločiek.
měření jídla
Čo robiť v prípade ak máte v okolí takúto osobu?
·         Neodcudzujte
·         Snažte sa jej mierne vysvetliť, že to čo robí nie je zdravé a môže mať následky na celý život ( napríklad strata menštruácie, zubné kazy, popukaná a nezdravá pokožka, vypadávanie vlasov, nadmerné ochlpenie po celom tele… )
·         Neporovnávajte ho / ju s inými a už vôbec nie s inými aorektikmi, pretože toto porovnávanie sa zmení v súťaživosť ( daná osoba sa bude snažiť o to, aby bola chudšia ako tá s ktorou ste ju porovnali)
·         Majte na pamäti, že akokoľvek sa snažíte všetko je nakoniec v rukách chorého, ktorý sa musí rozhodnúť sám od seba zmeniť svoj život. Vy môžete byť len ten, kto podá pomocnú ruku, podpora v ťažkých chvíľach.
·         Snažte sa o to, aby vaše rozhovori nekončili len u toho: „Čo a koľko si dnes zjedla?“ „Kedy si jedla naposledy?“ – toto vyvoláva nechuť a agresiu.
·         Ak si neviete rady, vyhľadajte odbornú pomoc.

Najlepší liek na anorexiu je cieľavedomosť. Ak si anorektik zauieni nejaký cieľ, tak si ide za ním. Namotivujte ho tak, aby jeho cieľom bolo vzýšiť svoju váhu a opäť sa tešiť zo života. Cesta späť obsahuje veľa pádov a je zdĺhavá, no ako sa hovorí: malé kroky tvoria jeden veľký. Nič nie je nemožné len treba chcieť.