Ako si vybrať televíziu?


Jedným z hlavných dôvodov, prečo  je dostupných toľko modelov  je zlacnenie technológie a jej postupné zlepšovanie vo výrobe. V dôsledku toho narastá konkurencia na trhu a v boji sú spoločnosti nútené znížiť ceny. Hrajú do našich rúk a dávajú nám príležitosť využiť vynikajúcu technológiu za prijateľnú cenu. ALE! Spolu so zlepšením technológie sa objavilo mnoho rôznych kritérií, z ktorých každá je dôležitá, pretože ovplyvňuje konkrétny parameter televízora: veľkosť, kvalita obrazu, reprodukcia farieb atď.

televize

Veľkosť a rozlíšenie obrazovky
Dôležitým vizuálnym parametrom je uhlopriečka obrazovky. Čím viac to je, tým drahší je televízor – zvážte to. Ľudia zvyčajne veria, že čím je obrazovka väčšia, tým lepšie, ale to je len čiastočne pravda. Vyberte si uhlopriečku, ktorú potrebujete. Najlepšia kvalita obrazu sa dosiahne len vtedy, keď sa rozlíšenie videoobsahu zhoduje s rozlíšením matice. Analógový a niekedy aj digitálny televízny signál má však nižšie rozlíšenie, takže systém ho musí roztiahnuť alebo zúžiť. To prispieva k strate kvality. Preto modely s rozlíšením PAL / VGA sú vhodnejšie na sledovanie televíznych kanálov. Ale ak plánujete sledovať filmy vo vysokom rozlíšení, ideálna voľba – televízor s rozlíšením Full HD (1920 x 1080) alebo aspoň HD-Ready (1366 x 768).

Vyberte televízor podľa typu: plazma, 3D alebo LCD?
Ploché obrazovky môžu byť: plazma a LCD. Jediná vec, ktorá je medzi nimi spoločná, je plochý vzhľad. Prvé plazmové televízory pozostávajú z matrice a článkov. Tieto bunky sú naplnené inertným plynom a pri aplikácii napätia systém na každej bunke matrice poskytuje výboj, čo vedie k žiareniu. Takže obraz je vytvorený. Obrazovky z kvapalných kryštálov pozostávajú z kvapalných kryštálov umiestnených medzi dvoma doskami. Tieto kryštály nechávajú svetlo s osvetlením za sebou. V závislosti od napätia aplikovaného na kryštál, môže prenášať svetlo rôznymi spôsobmi, čo vedie k obrazu. Samozrejme, každý typ môže mať svoje vlastné zásluhy a nedostatky. Plazma sa môže pochváliť veľkým uhlom pozorovania a sýtosťou obrazu (najmä v čiernej farbe). Plazma je viac hlučná a vytvára zbytočné teplo. LCD panely, samozrejme, sú odolnejšie.

3D modely sú nové televízory. Vyplňujú  trh a výrobcovia sa pokúšajú prilákať zákazníkov touto novinkou všetkými možnými spôsobmi. Na vytváranie trojrozmerného obrazu existujú rôzne technológie. Jeden z nich zahŕňa použitie špeciálnych okuliarov, druhý – nie.

retro

Kontrast a jas ako dôležité parametre výberu
Čím vyšší je jas, tým menej budú očí unavené, takže toto kritérium by sa malo zvážiť. Navyše, vyššia jasnosť prispieva k väčšiemu komfortu, najmä počas denného svetla. Predpokladá sa, že minimálny jas obrazovky by mal byť 450 cd / m2. Takmer všetky modely moderných televízorov spĺňajú tieto požiadavky ale je možné naraziť na nejaký starý alebo lacný model neznámeho výrobcu.