Internet, alebo nie je závislosť ako závislosť


Tak ako sme svedkami toho, ako dnes mládež /ale nielen mládež/každý deň v častých intervaloch a niekedy niekoľko hodín v kuse  využíva internet a elektronické zariadenia, tak sa začína upozorňovať na závislosť, ktorú táto digitálna doba vytvára. Ale aj závislosť má viacero tvárí.

svoboda

•         Ak využívame internet a elektronické zariadenia k potrebnej komunikácii a kontaktom s ľudmi na diaľku, alebo využívame kariérne, finančne, či občiansky povinné služby, či internet a počítač potrebujeme k práci alebo riadeniu firmy či spoločnosti, vravíme o závislosti, ale závislosti potrebnej k nášmu sociálnemu či kariérnemu alebo finančnému životu. Čiže počítač, mobil, internet, nám uľahčujú túto cestu a závislosť od nich je vlastne praktickým riešením pre naše fungovanie. Sme závislí od vecí, od ktorých by sme boli závislí aj bez internetu, pričom internet je len veľmi praktickou pomôckou.

•         Normálni ľudia, myslím že každý jeden z nás, má však aj potrebu pobaviť sa, alebo sa na nejakú chvíľu odreagovať, skrátka si len tak oddýchnuť a pritom stráviť čas zábavnou formou. Aj v tomto prípade nám internet poskytuje množstvo možností. Navštívime sociálnu sieť, pozrieme čo majú nové naši priatelia, početujeme s nimi, pošleme si zábavné príspevky. Alebo si radi zahráme počítačovú hru, ktoré dnes vďaka internetu disponujú módom multiplayer, čiže hru môže hrať proti hráčom z celého sveta. Je to určite zábavnejšie než hrať proti počítaču. Okrem toho nám webové stránky ponúkajú množstvo zaujímavého multimediálneho obsahu v podobe videí, hudby, článkov,… Ak využívame všetky tieto formy pobavenia sa a relaxácie je to v naprostom poriadku, avšak treba si uvedomiť vhodnú mieru. Odreagovať sa tak na hodinu či dve, to nám jedine pomôže. Aj v tomto prípade vravíme o určitej časti závislosti, ale skôr závislosti od relaxu a zábavy. Nie je na tom vôbec nič zlé.

děstník

•         Treba si však uvedomiť, že ľahko a žiaľ v mnohých prípadoch nastáva závislosť, ktorú už možno označiť za negatívnu až škodlivú. Ak sa niekto na celé dni zatvára do izby len preto, aby mal celý čas prístup k určitej počítačovej hre, alebo prepadol nejakému diskusnému fóru a všetko iné ôkol seba ignoruje, potom je to chyba. Ak si internet, počítač, či elektornické zariadenie pýta daň v podobe, že prestaneme chodiť von, začneme ignorovať ľudí ktorých sme mali radi a prestávame hľadať svoje záujmy netýkajúce sa internetu, potom vravíme o závislosti, ktorú by sme mali obmedziť, alebo s ňou nadobro skončiť.