Kempovanie, o ňom a čo k tomu potrebujete


Typy kempingu
Väčšina ľudí odcestuje do prírody a tam si postaví  stan. Je to jednoduché, pretože so sebou môžete vziať všetko, čo potrebujete pre vaše kempovanie do vášho auta. Vo väčšine prípadov si vyberiete kemping, ktorý sa nachádza v blízkosti cesty.

stan

Cestovanie v rekreačných vozidlách (Karavany) je pohodlnejšie, ale aj oveľa drahšie. Tieto karavany sa pohybujú od malých prívesov až po veľké mobilné domy. Majú všetok luxus, ktorý by ste mali aj doma, napríklad chladničky, sprchy alebo toalety. No ak chcete mať väčší zážitok odporúčame kempovať klasicky pod stanom.
Lodní obľúbenci kempovania cestujú s kanoe, kajakom alebo dokonca s malou loďkou. Trávia dni na jazerách alebo riekach a zvyčajne táboria na okraji vody takmer každú noc. Táboriť je možné pri vode aj bez potrebných plavidiel, len sa tam dopraviť autom resp. inou dopravou.

kemp

Kempingové vybavenie
 Ak idete na kempovanie a chcete stráviť noc v stane, budete potrebovať určité položky. Poradíme vám čo na také kempovanie budete približne potrebovať.
Dnešné stany sú zvyčajne vyrobené z nylonu, plátna alebo iného ľahkého materiálu. Nie sú tak drahé a ľahko sa zložia a nosia, najmä ak máte na ne batohy. Materiál musí byť nepriepustný a mal by sa dať ľahko zložiť.
Ak chcete spať v stane, budete potrebovať spací vak. Chráni vás pred vonkajším chladom a je teplejší ako deka. Spacie vaky sa dodávajú v rôznych veľkostiach, farbách a tvaroch. Spánok na zemi však nie je vždy veľmi pohodlný. Niektorí dokonca majú penové podušky alebo vzduchové matrace.

Oblečenie je dôležitým aspektom keď idete na kempovanie. Nezabudnite si vziať so sebou oblečenie, ktoré vás ochráni pred slnkom, dažďom a hmyzom. Vezmite si nejaké ľahké nohavice, pohodlnú obuv a teplé košele alebo bundy na studené večery. Vždy noste so sebou pláštenku alebo pončo. Turistické topánky sú dobré, ak plánujete chodíte veľa.
Budete tiež potrebovať iné veci na každodenné účely, ako sú zubná kefka, zubná pasta a mydlo. Vezmite si slnečné okuliare, mapy a kompas alebo možno aj zariadenie GPS.
Táborníci by mali mať aj vodotesné zápalky, extra batérie, nôž a svetlo tiež nieje na zahodenie.

táborák

Bezpečnosť
Existuje niekoľko bezpečnostných opatrení, ktoré by ste mali spraviť pri kempovaní vonku.
Nikdy nenechávajte oheň bez dozoru. Dobré je mať blízkosti nejakú vodu, aby ste mohli zahasiť požiar, ak sa dostane mimo kontroly.
Bezpečné pitné vody sú tiež dôležité. Verejné táboriská zvyčajne poskytujú dobrú vodu, ale ak ste v tábore v divočine, uistite sa, že máte so sebou čerstvé a čisté zásoby vody. Môžete tiež kúpiť tablety, ktoré čistia vodu.
Pred odchodom z domu povedzte niekomu, kam idete a kedy budete pravdepodobne späť. Ak ste nikdy neboli na mieste predtým. Nespoliehajte sa na mobilné telefóny, aby ste niekoho zavolali. Je možné, že nebudete mať dobrý signál, ak ste v odľahlej oblasti.

A nakoniec vyčistite kemping, keď odídete. Poupratujte za sebou a všetok odpad vyhoďte do smetných košov pre nich určených.