Prenosné zariadenia


Dnes sme s prenosnými zariadeniami zoznámení viac než dobre. Máme ich káždý deň so sebou. Jedná sa o náhradu počítača alebo hernej konzole  v menšom, praktickejšom dizajne.

        Týmto spôsobom však strácajú na výkonnosti, nie?

Áno, tieto zariadenia sú menej výkonnejšie ako ich „veľkí bratia“. No aj napriek tomu sa jedná o obdivuhodný výkon a relatívne skvelú kvalitu obrazu. Je obmedzená veľkosťou obrazovky ale inak v počte pixelov sa jedná o novú, kvalitnú technológiu.
video hra

Technológia napreduje i v smere, kedy sa výkonné súčiastky vyrábajú v čoraz menších rozmeroch. Teda už nemôžeme byť prekvapení, ak o chvíľu dizajnovo malé zariadenie bude mať procesor 3GHz a RAM 6 GB. Je to len otázka momentu a takýmito silnými „mašinami“ budú aj naše prenosné zariadenia. Už možno aj existujú, no zatiaľ  s nimi nie je zaplavený trh a spočiatku budú mať vysokú cenu. Ale ako vravím, chvíľku počkáme a v roku 2018 máme vo vrecku dokonalý, najvýkonnejší počítač.
vybavení apple

Ak sa pozriem späť, za zmienku stojí Nintendo GameBoy z roku 1989. Dnes by sme toto zariadenie možno hodili do koša alebo darovali, ale jednalo sa o revolučný produkt. V osemdesiatich rokoch jasne dominovala herná konzola NES. /Nintendo Entertainment System/. Blížil sa však koniec osemdesiatich rokov a firma Nintendo cítila, že musí prísť s niečím inovatívnym. Ponechajú nám náš obľúbený NES, no tentokrát ho môžeme nosiť všade zo sebou. Tituly hier boli tie isté, len mali trocha inú podobu. GameBoy nedokázal rozlíšiť farby, bol čiernobiely. Zvuk nič moc. No aj napriek tomu sa tešil veľkej popularite, pretože sa jednalo o prvú prenosnú hernú konzolu a ľudia tento nápad s radosťou uvítali.

Dnešné prenosné herné konzoly ako napríklad PlayStation Vita, či Nintendo Switch majú skvelú grafiku aj zvuk a v tomto smere nevidím žiaden handicap. Snažia sa stíhať svojim „veľkým bratom“ a darí sa im to.