Prospešné rastliny v domácnosti


Mnoho ľudí si myslí, že rastliny v našich bytoch a domoch slúžia výlučne na skrášlenie príbytkov. Veľmi málo ľudí si uvedomuje, že rastliny sú dôležité aj pre vzduch v domácnosti. Rastliny nie sú len schopné uvoľňovať kyslík, ale tiež dokážu vyčistiť vzduch od plesní a toxínov čiže pozitívne ovplyvňujú naše zdravie. Niektoré izbové rastliny sú údajne schopné vyčistiť vzduch od prachu, špiny a rôznych iných nečistôt. Je niekoľko druhov rastlín, ktoré sú v tomto smere najlepšie.

květináč

Zelenec chochlatý
Je špičkou pokiaľ ide o absorpciu toxínov zo vzduchu ako oxid uhoľnatý, formaldehyd, benzín. Okrem iného, je schopný tiež vykonávať fotosyntézu hoci aj pri minimálnom dennom svetle. Aj jediný trs tejto trávy môže pomôcť k zlepšeniu a vyčisteniu vzduchu vo vašom dome či byte.

kaktus

Ficus
Ficus je veľmi známou rastlinou z toho dôvodu, že je jednoduchý na pestovanie a má pekný elegantný vzhľad. Podobne ako zelenec, ani ficus nepotrebuje veľké množstvo svetla a preto je jeho pestovanie veľmi populárne. Na tejto rastline je výnimočné tiež to, že z ovzdušia dokáže filtrovať formaldehyd, ktorý vzniká spaľovaním dieselových ale aj benzínových motorov: Formaldehyd je častou príčinou rôznych chorôb spojených s dýchacím ústrojenstvom.

Brečtan
Brečtan je popínavá, vytrvalá a stále zelená rastlina s veľmi hlbokým koreňovým systémom. Pokiaľ sa rozhodnete brečtan pestovať v byte, je potrebné prispôsobiť mu aj váš interiér. Výhodou je, že behom 6 hodín dokáže táto rastlina odstrániť až 60% toxínov a častíc, ktoré sa nachádzajú v našom ovzduší. Populárne je tiež pestovanie brečtanu z vonkajšej strany domu. Táto možnosť však do príbytku láka hmyz a vtáky, taktiež údajne zvyšuje vlhkosť v domácnosti.

kaktusy

Aloe vera
Mnohí ľudia si Aloe Vera mýlia s rôznymi druhmi kaktusov. Napriek tomu že je nenáročná na vodu podobne ako kaktusy, patrí medzi sukulenty. Medzi jej hlavné výhody patrí jej schopnosť premieňania oxidu uhličitého a oxidu uhoľnatého na kyslík, ktorý produkuje predovšetkým v noci a preto by určite nemalo chýbať vo vašej spálni či všeobecne domácnosti.