Prvá kniha o Harry Potterovi dnes oslavuje 20 rokov

Ešte si pamätáte ten moment, keď ste po prvý krát zaregistrovali meno Harry Potter? Alebo keď sa vám po prvýkrát dostala do rúk kniha o ňom? Z mladého začiatočníka sa stala osobnosť po celom svete. Práve včera to bolo presne dvadsať rokov, odkedy uzrela svetlo sveta prvá kniha pod názvom Harry Potter a Kameň mudrcov od britskej spisovateľky J.K.Rowling.  

knihy
 
Bolo to presne 26. Júna 1996, keď vtedy ešte neznáma spisovateľka J.K.Rowling vydala zaujímavý príbeh o mladom čarodejníkovi a jeho blízkych priateľoch. Táto kniha zaujala nielen mladých čitateľov, ale aj tých starších a tak sa netreba ani čudovať, že doposiaľ sa predalo až nepredstaviteľných 450 miliónov kníh a preložená bola až do neuveriteľných 79 jazykov.
 
Kto by to však povedal pred dvadsiatimi rokmi, Rowlingovej knihu niekoľko mesiacov nechcel nikto vydať. Sama spisovateľka, dnes už aj scenáristka a filmová producentka prežívala v tom období ťažké chvíle, keď ju trápili osobné a finančné problémy. Všetko sa však náhle zmenilo spolu s úspechom Harryho Pottera.

hrad
 
Spisovateľka však nezostala iba pri jednej knihe a pokračovala vpísaní ďalej. Jej knihy o čarodejníkovi a jeho priateľoch sa stali nielen akousi predlohou pre filmové spracovanie, ale aj pre rôzne suveníry či predmety. Taktiež miesta, ktoré súviseli s Harrym Potterom sa stali turistickými atrakciami.
Sú to napríklad:

·         Hrad Alnwick vo Veľkej Británii
·         Christ Church v Oxforde
·         Nástupište 93/4na stanici King's Cross v Londýne 
·         Rokfortský expres v Škótsku, ktorý ide cez Glenfinnan a je tvorený 21 oblúkmi

zámek
 
J.K.Rowling získala podľa časopisu Forbes takmer miliardu dolárov za vydanie všetkých kníh a tak sa stala prvou miliardárkou medzi spisovateľmi.
Knihy o Harrym Potterovi sa dnes zaraďujú medzi klasickú literatúru pre deti, ale čítajú ich aj dospelí.
Niektoré prvky, ako napríklad Bertíkove fazuľky prenikli nájdete aj v obchodoch. Na veľký úspech Harryho Pottera naviazala spisovateľka tiež scenárom a filmom pod názvom Fantastické zvery a ich výskyt(2016).