Zariaďovanie detskej izby


A je to tu! Prešiel nejaký čas, odkedy sa vaše dieťa narodilo a zrazu potrebuje aj vlastnú detskú izbu. Možno ste sa presťahovali do väčšieho, možno vám vyhovovali aj predošlé priestory. Dilema však zostáva. Akú detskú izbu vybrať? Byť kreatívny alebo prenechať kreativitu deťom v neskoršom veku? Bude im vôbec vyhovovať takáto orientácia izby v rámci domu alebo nie? Chceme predsa aby naše dieťa bolo so svojím kútikom, svojou izbičkou spokojné a trávilo tam svoj čas rado. Aby bolo uvoľnené počas hrania sa, neskôr aby ho nič nerozptyľovalo počas učenia sa. Je to také ťažké. A aby sa mu predovšetkým v izbe nič zlé nemohlo prihodiť počas našej neprítomnosti! Samozrejme tiež, aby malo súkromie ktoré rozhodne ocení. Aby sme boli najlepšími rodičmi pod Slnkom. Budeme potrebovať vybrať vhodný nábytok, koberec/podlahu, farby na steny alebo tapety, luster atď. Tak poďme do toho!

slon
 
Výber farby stien/tapiet

Toto je dôležitý krok. Pokiaľ máme dievča, je zvykom zariaďovať izbu do žltej, oranžovej či dokonca ružovej. Časom a vekom sa jej však tieto farby budú možno zdať až príliš dievčenské a bude chcieť zmenu. Chlapcom sa zvykne dávať zelená, modrá alebo hnedá. Taktiež sa im to časom nemusí páčiť. A tapety? Rovnako veľká dilema. Najideálnejším riešením je biela. Predsa časom bude predsa len jednoduchšie premaľovať bielu než zelenú. Pokiaľ to však nie je problémom, tak pre malé dievčatká jednoznačne teplé farby s kvietkami, zvieratkami. Jednoducho klasika. Pre chlapcov v tom prípade nejaká zelená/modrá a autíčka. Hlavne autíčka.
 
Výber kobercov a podlahy

Pokiaľ máte domáce zvieratká, ktoré majú prístup do domu a zvlášť budú mať prístup do detskej izby tak rozhodne neodporúčam koberec. Zachytá sa chlpmi a kto ich večne bude vyberať? Je jednoduchšie povysávať ich z podlahy. Niektorí tento krok nemusíte riešiť pokiaľ máte hotový dom, byt. Avšak pokiaľ začínate z ničoho, bez podláh, tak rozhodne je jednou z najlepších plávajúca podlaha. Hoci je do nej potrebná väčšia investícia, ale oplatí sa.

pes
 
Výber nábytku

Prvoradé je myslieť na to, aby žiaden nemohol dieťa privaliť a taktiež aby dotiahlo všade, kam potrebuje. Nevyhnutnosťou je písací stôl a posteľ. Pri výbere písacieho stolu je dôležitá jeho výška aby vyhovovala dieťaťu a aby v prípade že napriek zákazom naň bude liezť sa neprelomil. V prípade postele, najvhodnejšia je poschodová. Pokiaľ je dieťa ešte veľmi malé tak malá postieľka, ale to je samozrejmé. Predsa časom možno budeme chcieť aj druhé dieťa alebo občas u nás prespí aj nejaká ich kamarátka/kamarát. Samozrejme je tiež potrebné vybrať stoličku k písaciemu stolu, skriňu alebo komodu, možno nočný stolík a luster aby si dieťa neublížilo. Na záver nejaké dekorácie, kvetiny mimo dosahu, plyšáky.