Balkónová záhradka


Výber zeleniny

V prvom rade by sme si mali dopredu premyslieť aké rastliny t.j. akú zeleninu chceme na balkóne pestovať. Nemali by sme si vyberať zeleninu , ktorá je náročná na pestovanie. Ak máme malý balkón tak by sme mali vyberať zeleninu ktorá sa ťahá skôr do výšky ako do šírky.

Reďkovka
Je jednoročná typická jarná zelenina. Konzumuje sa krehká a šťavnatá buľvička, ktorá je najčastejšie guľatá alebo podlhovastá, či dlhá ako mrkva. Najobľúbenejšie sú skoré jarné guľaté reďkovky červenej farby.

rajčata

Šalát
Hlávkový šalát sa vyznačuje pevnou uzatvorenou hlávkou s mäkkou jemnou štruktúrou listov, čo mu stále zabezpečuje veľkú obľúbenosť u konzumentov. Hlávky môžu dosahovať hmotnosť až 500 g, v závislosti od typu a odrody. Šalát hlávkový má typy na rýchlenie, poľné jarné, letné a zimné pestovanie.

Mrkva a petržlen
Mrkva obyčajná je dvojročná kultúrna rastlina, väčšinou má červený koreň, viackrát perovito zložený, silne strihanými listami a príjemnou vôňou. V druhom roku rastlina vyháňa hranatú, rozkonárenú stonku, ktorá je striedavo obrastená strihanými listami a ukončená zloženým okolíkom bielych kvetov.Petržlen záhradný je dvojročná rastlina dosahujúca v prvom roku 30 cm a v druhom až 1 meter. Má silný, mrkve podobný koreň a šťavnaté stonky zakončené jednoduchými kučeravými listami. Drobné žltozelené kvety sa objavujú v lete druhého roku. Petržlenu sa darí najlepšie v úrodnej, vlhkej a dobre priepustnej pôde. Vyhovuje mu slnečné stanovište, alebo polotieň.

Cherry paradajky
Rastliny rajčiaka jedlého sú jednoročné, dvojročné a v zriedkavých prípadoch i trvalé rastliny, ktoré najskôr vyrastajú rovno zo zeme, v neskoršom štádiu vývoja však majú sklon k plazivosti. Jednotlivé stonky tejto rastliny môžu dosahovať dĺžku až 4 m. Blízko miesta vyrastania majú stonky priemer 10 až 14 mm, sú zelené, majú jemné ochlpenie a smerom ku koncom majú väčšinou akoby plstenú pokrývku. Ochlpenie sa skladá z jemných trichómov, ktoré môžu mať dĺžku až 0,5 mm.

zelenina

Umiestnenie

Debničky, črepníky či visiace kvetináče? Ak máme dostatok fantázie môžeme si vybrať všetko.
Jeden z mojich typov sú kvetináče pripevnené na stenu balkóna.Nezaberajú veľa miesta  ale pre zeleninku stačí. Na stenu pripevnené obdĺžnikové kvetináčeNa podlahu si z debničiek môžeme spraviť akoby vodopád.Prvú debničku naplníme zemou a na jej jeden okraj položíme druhú ,takto môžeme pokračovať aj ďalej pokiaľ nám to bude vyhovovať.Do debničiek by som odporučila vysadiť napríklad jahody,cherry paradajky alebo šalát.

Starostlivosť

O každý druh zeleniny sa treba starať inak a preto neexistuje všeobecný návod na ich starostlivosť. Ale ja vám poskytnem pár rád ktoré by sa mali dodržiavať:
1.    Pravidelne polievať
2.    Hnojiť
3.    Oberať
4.    Chrániť od škodcov
 
Dúfam že som vám poskytla niekoľko užitočných rád a vzbudila vo vás presvedčenie spraviť si malú zeleninovú záhradku aj na balkóne.Veľa šťastia prajem v pestovaní.