Neslobodne slobodná doba

Každý štýl, aj tie modernejšie/ z nášho storočia/, majú svoje korene. Inšpirovali sa štýlmi, ktoré tu už boli, len sú prispôsobené aktuálnej dobe. Ktorý štýl by sme však radili k takému prvému zakladateľovi, ktorý ako prvý oplyvnil celú generáciu? Tých prvých štýlov ma napadne viac, siahajú dokonca do pätdesiatich rokov minulého storočia, no určtite si spomeniem na fenomén, ktorý je určite známym pojmom i dnes a ide o životný štýl, politický postoj a módu ľudí hlavne zo šesťdesiatich rokov, ktorí sa označovali ako Hippies.
květinové dítě
Zo začiatku to boli hlavne mladí ľudia, ktorí boli typickými tínedžermi tej doby. Počúvali populárnu hudbu tej svojej doby, teda Rock, chodili na zábavy a na rande. Lenže tú ostrejšiu podobu to chytilo v momente, kedy sa mladí ľudia vrátili domov /do USA/ z bojov vo Vietname. Začali hromadne a verejne hlásať o nespravodlivosti vojny a o tom, ako touto cestou nasadenia do Vietnamu ich vláda ničí mladé životy Američanov. Nastala hromadná rebélia zo strany mladých ľudí a protesty boli vidieť i na univerzitách a školách. Bola to skrátka doba, kedy sa myslím prvýkrát v modernej histórii ľudia vzbúrili proti systému a začali rebelovať. Dokonca sa pridalo aj dosť ľudí, ktorí už mali pubertálny vek dávno za sebou.
A práve v tej rušnej, rebelujúcej dobe si veľa ľudí oslovilo štýl, ktorému sa vraví Hippies. Tento štýl chytil ráznejšiu podobu.
Išlo o snahu byť čo najslobodnejším a čo najnezávislejším od systému a konzervatívnej spoločnosti. Hippies teda bolo vidieť, ako zakladajú rôzne komuny, svoje vlastné sebestačné spoločenstvá, pričom žili prostým, no pritom sčítaným a protestujúcim životom. Museli to však dať najavo aj výzorom. Predsa nemohli chytiť ostrihaní, oholení a v pracovnom saku. Naopak! Prestali sa strihať, holiť a nosili krikľavé oblečenie. No ten štýl oblečenia zostal populárny na niekoľko dekád a pokiaľ Vás zaujíma, môžete sa inšpirovať článkom:
Hippies protest
Hippies začali zakladať aj svoje vlastné hudobné kapely, na ktorých však bolo počuť, že sú undergroundové. Teda nechceli ísť s prúdom populárneho rocku, ale snažili sa vytvoriť takú nezávislú rockovú hudbu, nazývame ju aj ako psychedelic rock. Na tvorbe je počuť, že tvorba i tanec je ovplyvnená psyhadelickými látkami, teda užívaním tabletiek, "hríbikov", marihuany, LSD,.. Hippies sa stali známi aj týmto psyhadelickým životným štýlom. To však malo neblahé účinky, kedy pri konci tejto éry veľa mladých ľudí zomrelo na infarkt a pravdepodobné príčiny boli z užívania LSD a kombinácie všetkých týchto lá