Stavebné sporenie


Keď si mladý človek uvedomí, že by v živote chcel niečo dokázať, mal by sa začať snažiť hneď. Odkladať si pár eur mesačne a podľa svojich cieľov do budúcnosti rozmýšľať o prípadných možnostiach. Pretože keď človek vyštuduje napríklad vysokú školu, má už 25 rokov. Vtedy sa treba postaviť na vlastné nohy a peniaze nepadnú len tak z neba.
Samozrejme našporiť si toľko, aby ste si hneď kúpili dom, nie je reálne. No na začiatok vám postačí, keď budete mať železnú rezervu alebo pár tisíc eur na začiatok. Bude sa vám lepšie dýchať a práve stavebné sporenie vám to vie zabezpečiť. Je to výhodné pre vašu lepšiu budúcnosť.

stavba

Ako to funguje?

Hoci sa štátna prémia o dosť znížila a treba na ňu viazať stále viac peňazí, stále je to výhodné. Máte istotu, že peniaze vyberiete iba ak tak v krajnej núdzi, pretože sú viazané na 3-6 rokov. Za 3 roky si ich môžete vybrať na stavebné účely a za 6 rokov na akékoľvek účely. Stavebné sporenie je konkrétne určené na účely stavania domu, kúpu domu alebo bytu. Nie je tam určený minimálny vklad, ale ak chcete dostať najvyššiu štátnu prémiu 66 eur a pár drobných, tak treba vložiť zhruba 1400 €. Toľko peňazí si myslím, že ste schopní za rok zarobiť a ušetriť. V prepočte to vychádza len okolo 100 eur na mesiac. Cez letné prázdniny môžete vložiť viac, pretože aj viac zarobíte.

kolečko

Názor

Podľa mňa a podľa názorov mnohých ľudí je stavebné sporenie najlepší produkt, pri ktorom máte istý zisk a nemusíte sa obávať, že o peniaze prídete. Navyše okrem štátnej prémie, sa vám na daný účet aj pripisuje úrok. Keďže sa zaviedol aj poplatok za účet v stavebnej sporiteľni klesá to na výhodnosti, ale stále sa to oplatí. Poplatok za účet je 0,99 € na mesiac.
Občas sa treba zamyslieť nad svojou budúcnosťou a prispieť trochu, aby ste sa mali lepšie nielen teraz, ale aj potom. Je pravda, že si treba užívať prítomný okamih, ale ani na budúcnosť by ste nemali zabúdať.