Zabudnuté herné konzoly, ktoré však stoja za zmienku


Hádam niet mladého človeka, ktorému by názvy Playstation či Xbox vôbec nič nevraveli. Aj tí, ktorí takejto zábave neholdujú, určite aspoň vedia, o čom je reč. Týmto článkom však chcem poukázať na to, že podobných produktov existovalo doposiaľ množstvo a príde mi teda trochu nefér, že dnes sa spomínajú iba tieto dve typy. Preto chcem v článku spomenúť i konzoly, ktoré boli tak trochu bokom, ale len preto, že ich zastienila konkurencia. Pritom sa však v niektorých prípadoch jednalo o produkty, ktoré by si zaslúžili možno väčší úspech, ale čo si zaslúža určite je fakt, aby o nich bolo viac zmienky a znalosti. Práve preto chcem v článku spomenúť aj herné konzoly, na ktoré sa dnes už možno nadobro zabudlo. Pretože niektoré disponovali napríklad skvelým hardvérom, ale aj zaujímavými titulmi. V niektorých prípadoch sa však jednalo aj o úplné prepadáky, ktoré však opíšem takisto. Ak ste teda pripravení, môžeme ísť na to a pozrieť sa nachvíľu na tú nepreskúmanú stranu.
stará videohra

        Neo- Geo

Táto herná konzola bola vyrobená v roku 1990. Disponovala dovtedy najlepším hardvérom, grafika bola od konkurencie viditeľne lepšia, išli na nej hrať takmer všetky bojové hry, ktoré mali aj skvelú hrateľnosť. Prečo si však nezaslúžila vyššiu popularitu? Kvôli svojej cene. Neo- Geo totiž stála okolo 650 Dolárov, čo v tej dobe predsavovalo dnešných cca 1000 Dolárov. Pritom najpopulárnejšie konzoly tej doby stáli cca 100 Dolárov a tie v roku 1991 prichádzajú vo vynovenejšej podobe, pričom cena je podobná. Tak kto by firme SNK platil 650 Dolárov, ak najpopulárnejšie značky tej doby ako Nintendo a Sega predávali svoje produkty za podstatne menej?

        Sega Dreamcast, Nintendo GameCube

Vravíme o rokoch 2000-2002. Konzoly dokážu prehrávať DVD disky a grafika, zvuk, celkové prevedenie hier sú na dovtedy nevídanej úrovni. Touto inováciou a hrami disponujú i konzoly v nadpise. Čo však zabránilo ich väčšej popularite? Sony Playstation 2! A jej funkcia prehrávať filmy. Navyše na PS2 je vyrobených aj oveľa viac titulov. Pritom mne osobne však bolo grafické spracovanie na Nintendo GameCube sympatickejšie.
retzro konzole

        Atari Jaguar

Atari nám priniesla prvú hernú a úspešnú konzolu Atari 2600. Odvtedy však jej ďalšie konzoly idú dole vodou. Posledný nádych prichádza v roku 1993. Prichádza konzola Atari Jaguar s dovtedy najlepším rozhraním- 32 bitov. / Populárne Sega Genesis a Super Nintendo mali iba 16 bitov./ No tie hry,.. ktoré boli na Jaguar vyrobené, boli,… nehrateľnou katastrofou.