Nechty sú dôležité – nepodceňujte ich starostlivosť!

Je hrozivá pravda, že obrovské percento mužov, a to nielen na Slovensku, zanedbáva svoje nechty. Nie je to síce jediná chyba hygieny, no mnoho ľudí netuší, čo všetko ich môže pravdepodobne čakať po nesprávne ostrihaných nechtoch, či spotených ponožiek !

studená voda

Prvým prípadom, ktorý by sa určite nemal vynechať je strihanie nechtov. Mnohí si ich okusujú a zdá sa to tiež ako účinná cesta v boji proti rýchlo rastúcim pazúrom, no nie je to správne ani z hľadiska etického ani hygienického. Predstavte si, že sedíte v autobuse a osoba sediaca vedľa vás si šikovne a zároveň tým najnechutnejším spôsobom okusuje nechty. V ústach má v tom momente milion choroboplodných zárodkov, z ktorých môže, no nemusí vzísť nežiaduca choroba. Nechty treba strihať, ruky si po každej práci, či návšteve verejných miest umývať, pretože špina za nechtom tiež spôsobuje nemalé problémy. Ak sa nechcete nakaziť škrkavkami, čo sú malé no nepríjemné parazity kladúce vajíčka každý večer, určite túto radu poslúchnete. Červy sú jednak veľmi nákazlivé ochorenie, ktoré môže dostať odrazu celá rodina, a sú aj nepríjemné z hľadiska toho, že pri ich kladení vajíčok na vnútorný zvierač análneho otvoru spôsobujú svrbenie. Takže nechty treba strihať, nech sa deje čo sa deje ! Zaberie to pár minút a nie je to vôbec bolestivé.

Ak však nechytíte žiadnu chorobu a nechty si nechávate naďalej abnormálne prerastené, môžu vám prerásť až do podoby, ktorá bude potrebovať zásah chirurgov. Tvrdý necht vrastený do bruška prstov nie je veru lepšia situácia, a tak si radšej tú chvíľku na strihanie nájdite.

nehty

Ďalším hrozivým prípadom, pri ktorom visí obrovský výkričník je mykóza nôh a iné plesňové ochorenia, ktoré s radosťou napádajú naše chodidlá a nechty na nohách. Mykóza je veľmi časté ochorenie sprevádzajúce svrbenie a nepríjemné zafarbenie nechtového lôžka. Ako vlastne vzniká ? Ak nosíte dlhodobo nepriedušnú obuv a nemeníte si ponožky, nohy vám nebudú len zapáchať, ale začnú postupne žltnúť aj nechty. Po zmene farby nechtov už je diagnóza jasná. Pri nákaze je nutná návšteva lekára, ktorý podľa stupňa závažnosti nasadí vhodnú liečbu. Mykóza má širokospektrálnu liečebnú dobu, záleží od mnohých faktorom, a jedným z nich je aj celková dĺžka ochorenia, takže ak budete tento problém odkladať, bude sa len rozširovať.