Zakázané filmy, alebo zákazané ovocie chutí najlepšie

Ľudia nie sú neomylní a skrátka niekedy sa stane, že určité veci preženú, respektíve neprídu s dobrým nápadom a pokiaľ áno, začnú ho ťahať do extrému. Ale rovnako tak nastáva i situácia, kedy má určitý nápad zaujímavú pointu, no vplyvnejší ľudia alebo akýsi zaužívaný systém či dočasná situácia ho nechce prijať a tak sa stane zakázaným, stiahnutým z obehu či mediálneho vysielania. Platí to i pre filmový priemysel a jeho tvorbu. V tomto článku vám predstavím pár zaujímavých filmov, ktorých sa už pani cenzúra dotkla, stali sa zakázanými a to hlavne z dôvodu dovtedy nevídanej agresie, ako aj skazenej morálky deja. No čo je zaujímavé, tieto filmy sú dnes po dlhých rokoch uznávané a označované za "kultové klasiky".

věřejné

•         Clockwork Orange
V 70-tych rokoch minulého storočia sa nielen u nás, ale aj v Anglicku a vlastne i v USA dbalo na morálnu výchovu mládeže o niečo, prakticky skôr podstatne viac než dnes. Malo to určite svoje výhody, ale i nevýhodu v podobe cenzúry. Tá sa dotkla i anglického filmu Clockwork Orange z roku 1971 a to predovšetkým jeho nezostrihanej, pôvodnej verzie. Film pojednáva o tínedžerovi trpiacom prílišnou agresiou, nenávisťou a asociálnych správaním, Alexovi. Je vodca svojej partičky, ktorá sa oblieka do komicko elegantného štýlu, chodia po meste a brutálnym spôsobom ničia svoje okolie a hlavne ľudí okolo seba. Alexa nakoniec chytí polícia a bude zapojený do experimentu, kedy sa z neho za pomoci novej technológie vedci snažia spraviť presný opak, vzornú a tichú ovečku. Drastický experiment sa podarí, no pre Alexa začne hotové peklo, okolie mu začne vracať údery naspäť.

obrys

•         Posledný dom naľavo (The last house on the left)
 Ďalšia "klasika" z roku 1972, ktorá bola pri svojej premiére ihneď zamietnutá. Film bol proste príliš drsný, no jeho zrušenie odôvodnené tvrdením, že charaktery, ako aj dej filmu  nezaujal. Pravda bola ale taká, že film bol príliš ťažký na strávenie. O desať rokov sa síce dostane na VHS, no svoj úspech zažije až vo formáte DVD v roku 2002, kedy sa predá veľa kusov a bude označený za "kultovú klasiku". Od roku 2002 jeho popularita začne rásť, až sa o 7 rokov neskôr natočí remake. Slušná rodinka sa zmení na pomstychtivých sadistov potom, ako banda výtržníkov zabije a znásilní ich dve dcéry. Z pôvodných zločincov sa stanú obete.